Kotaniemen kohtalo pohdinnassa

Ikä alkaa painaa Kotaniemen mökkejä ja niiden korjaustarve on jatkuva. Ilman sen kummempia remontteja Kotaniemen ylläpito syö tuhansia euroja vuosittain. Varausmaksujen tuotto riittää kattamaan pienet vuosikorjaukset, kiinteistöverot ja tiemaksut, mutta silloin tällöin tarvetta on isommille urakoille.

Samaan aikaan innokkaiden talkoolaisten määrä on vähentynyt. Mökkeily on myös muuttanut vuosien saatossa luonnettaan, eikä esimerkiksi jäsenten yhteinen juhannus Lahtelassa houkuttele takavuosien tapaan.

Mitä yhdistyksen mökkiomistukselle pitäisi tehdä? Mihin suuntaan Kotaniemeä pitäisi kehittää, jos se halutaan säilyttää yhdistyksen omistuksessa jatkossakin? Muun muassa näitä kysymyksiä pohditaan porukalla 13.8. klo 17 Keskisuomalaisen toimitalossa Aholaidassa. Olet tervetullut mukaan! Ilmoittautumiset korpijokihelja(at)gmail.com tai 040 531 4734.

This entry was posted in Aiheeton. Bookmark the permalink.

Comments are closed.