KSJ:n tapahtumia: Kotaniemen pöllitalkoot ja petankkikisat

Tervetuloa Kotaniemen pöllitalkoisiin lauantaina 26.9.2020

Kotaniemi on yhdistyksen upea mökkialue Päijänteen rannalla. Siellä on kautta aikain pidetty yhdistyksen talkoita, jotka ovat olleet samalla oivia tapaamis- ja tutustumishetkiä. Lauantaina 26.9. olet tervetullut Kotaniemen pöllitalkoisiin. Tarkoituksena on sahata ja pilkkoa puita ja paikalle kaivataan kantajia, kärrääjiä ja latojia. Talkoot alkavat klo 9.30 Lahtelan pihalla, jossa jaetaan ohjeet, työkalut ja hommat. Mukaan voi tulla, vaikka talkoista ja pöllien kesyttämisestä ei olisi aiempaa kokemusta – kaikille löytyy hommaa. Selkä ja lihakset saavat jumppaa, kroppa raitista ilmaa. Lisäksi voi verkostoitua yhdistysten jäsenten kanssa ja saunoa. Tarjolla on ruokaa ja kahvia. Ilmoittaudu mielellään (lähinnä jos haluat ruokailla – voit muutoin tulla myös ilmoittamatta) 25.9. mennessä Heljä Korpijoelle (korpijokihelja@gmail.com). Säävaraus: jos lauantaina esimerkiksi sataa kaatamalla, talkoot siirretään ja ilmottatuneille ilmoitetaan siitä. Jos kaipaat saapumisohjeita Kotaniemeen, laita mailia sihteeri@ksjournalistit.fi.

Osallistu perinteiseen KSJ:n petankkimestaruuskisaan la 3.10.

Lauantaina 3.10. klo 14 alkaen järjestetään perinteiset KSJ:n petankkimestaruuskisat Lounaispuiston pelihietikolla (Jyväskylässä, yliopiston kirjastoa vastapäätä järvelle päin).
Kuulapelin kotimaata kunnioittaen ajattelimme tarjota lämmikkeeksi jotain ranskalaista.
IImoita osallistumisestasi Hannu Tuoviselle hannu-m.tuovinen@outlook.com tai tekstarilla 040 706 6071
Palkintoja parhaimmille! Ja tietenkin kunniaa tässä vaativassa tarkkuuslajissa.

petanque-1888901_640