Vuosikokouksen kuulumisia – iloisia uutisia!

Terveiset vuosikokouksesta! Tänään lähti kaikille jäsenille uutiskirje, jossa kerrotaan eilisen vuosikokouksen sadosta. Paikalla oli 16 ihmistä, osa etäyhteyden kautta, kiitos kaikille osallistuneille hyvistä keskusteluista! Tässä lyhyesti uutiskirjeen pääkohdat:

  • Hallituksen kokoonpano säilyi lähes samana. Yhdistyksen puheenjohtajana jatkaa Topias Peltonen ja varapuheenjohtajana Hannu Tuovinen. 
  • Journalistiliiton kuulumisia kertoi Simon Huldén: syksyllä järjestetään 100-vuotisjuhlat (paikan päällä, Journalismin päivän yhteydessä), Journalistiliitto jatkaa tulevaisuudessakin etäkoulutuksia, vaikka koulutuksia järjestetään myös paikan päällä – siten tarjotaan mahdollisuus osallistua eri puolilta Suomea.
  • Iloinen uutinen: Kotaniemen Selkälän viereiselle tontille on löytynyt ostaja! Yhdistyksen taloudellinen tilanne kohenee. Myynnistä saatavilla varoilla saadaan mm. kustannettua Lahtelan saunan kattoremontti (joka on nyt valmis: saunamökki on hienossa kunnossa!). Loput rahat sijoitetaan ja niitä käytetään jatkossa toiminnan järjestämiseen sekä mökkien kuluihin. 
  • Kokouksessa keskustelimme siitä, että pyrimme tarjoamaan monipuolista toimintaa (nyt kun korona hellittää), jotta myös niille, joita Kotaniemen mökit eivät kiinnosta, löytyy aktiviteetteja. Ideoita otetaan jatkuvasti vastaan!
  • Sulka-apurahat ovat jälleen haettavissa 15.9. mennessä. https://www.ksjournalistit.fi/…/sulka-apurahat-jalleen…/
  • Katso ajankohtaiset tapahtumat: https://www.ksjournalistit.fi/wp/tapahtumat/